Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Spodnie – jeden z najważniejszych dziś elementów męskiego ubioru – to podstawa wielu stylizacji. Panowie noszą je na wiele okazji – tych mniej lub bardziej oficjalnych. Bez względu na okoliczności ubiór powinien dobrze leżeć na sylwetce i nie powodować dyskomfortu. Z pewnością opadające spodnie wyglądają nieestetycznie i nie dodają uroku. Nawet te najdroższe i najmodniejsze, zsuwając się, tracą fason i zamiast zdobić – psują efekt całej stylizacji.
Sposobów, by wybrnąć z tego modowego wyzwania, jest kilka, a jednym z nich jest utrzymanie spodni na miejscu za pomocą tradycyjnych szelek. Jak i kiedy je nosić? Gdy zależy nam na tym, by spodnie dobrze leżały i nie zsuwały się z bioder. Jednak czy szelki są eleganckie i sprawdzą się na bardziej oficjalne okazje?
Bez dwóch zdań tak! Jak zresztą każdy starannie dobrany dodatek – czy to spinki do mankietów, poszetka, fular, kapelusz, szal, eleganckie skarpetki czy dobrze dobrane szelki do spodni męskie i gustowne paski z rozciągliwej tkaniny przypinane do spodni dodają szyku, urozmaicają i udoskonalają męski strój. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu tego elementu garderoby, możemy założyć szelki na koszulę, wybierając odpowiedni, pasujący do całości stylizacji kolor.
Chociaż szelki najczęściej podtrzymują spodnie, mogą także np. służyć do utrzymywania na właściwym miejscu pończoch czy skarpet. Obok szelek do spodni największą popularnością cieszą się dzisiaj szelki do koszuli pod spodnie – ich zadaniem jest przytrzymywanie koszuli na właściwym miejscu, a tym samym, zapobieganie tworzeniu się na niej fałd i zagnieceń. Zarówno tradycyjne szelki do spodni, jak i szelki do koszuli pod spodnie, znajdziemy w ofercie wielu sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.
Szelki podtrzymujące spodnie to wynalazek XVI wieku, który narodził się we Francji. Za panowania Henryka III były używane do podtrzymania poszczególnych elementów ówczesnego stroju, w szczególności krótkich spodni. Od tego czasu szelki doskonalą się i nieustannie zmieniają, ale nigdy nie wychodzą z użytku. Napoleon nosił podobno szelki haftowane w pszczoły. Do spodni zakładała je także George Sand, sprzeciwiając się wydanemu przez cesarza Francuzów zakazowi noszenia męskiej odzieży przez kobiety! W drugiej połowie XX wieku w modzie męskiej na zdecydowane prowadzenie wysunął się skórzany pasek do spodni. Szelki musiały ustąpić mu miejsca. Przez pewien czas znalazły się w odwrocie, stanowiąc synonim wszystkiego, co staromodne i przebrzmiałe. Ale ponieważ moda nieustannie się zmienia i chętnie przypomina sobie o trendach z przeszłości, szelki po czasach zapomnienia wróciły do łask – w wielkim stylu i w zupełnie nowej odsłonie.
Zdjęcie: materiał Klienta.