Jakie są rodzaje dekoltów i który komu najbardziej pasuje?

Jakie są rodzaje dekoltów i który komu najbardziej pasuje?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Spokojnie można powiedzieć, że różnych fasonów ubrań jest tak wiele, że aż ciężko je zliczyć. Każdy z nich ma jednak jakiś dekolt. To na nich się tym razem skupimy. Warto zaznaczyć, że nie każdy dekolt pasuje do wszystkich sylwetek. Tym przede wszystkim powinniśmy się kierować przy doborze konkretnego ubrania.

Jak ważny jest dobrze dobrany dekolt do sylwetki?

Odpowiednio dopasowane ubrania mogą bardzo wiele zmienić w wyglądzie naszej sylwetki. Dlatego warto wiedzieć, jakie są nasze mocne, a jakie słabe strony. Poza kolorem i fasonem bardzo istotne jest dopasowanie dekoltu. Projektanci i konstruktorzy ubrań zadbali o to, aby również w tym zakresie panowała duża dowolność. 

Przed doborem dekoltu warto dowiedzieć się, jaki typ sylwetki reprezentujesz. Klepsydra, czyli bardzo kobieca sylwetka, charakteryzuje się wąską talią i szerokimi biodrami. Z kolei sylwetka o kształcie prostokąta jest równa, a różnica między szerokością ramion, talii i bioder jest praktycznie niezauważalna. Można ją nawet uznać za lekko męską. Trójkątna figura zakłada, że ramiona są węższe niż biodra, a różnica jest znacząca. Odwrócony trójkąt to z kolei szerokie ramiona i wąskie biodra. Ta cecha fizyczna jest charakterystyczna dla męskiej sylwetki, choć również kobiety mogą mieć właśnie taką figurę. 

Warto wspomnieć także o sylwetce typu jabłko, która ma jednolity kształt z reguły okrąglejszy w okolicach brzucha, bioder i ramion, natomiast nogi są w tym przypadku atutem. Jeśli już wiesz, jaki jest Twój typ sylwetki, warto sprawdzić rodzaje dekoltów, które do niej pasują. Dzięki temu zakup ubrań, nawet przez internet, nie sprawi Ci większych trudności.

Dekolt asymetryczny

Ten typ dekoltu odkrywa jedno ramię. Wspaniale pasuje do figury z mniej obfitym biustem. Można go zatem spokojnie nosić, mając figurę klepsydry, prostokąta czy trójkąta. Nie jest natomiast polecany do sylwetki typu jabłko czy odwrócony trójkąt.

Dekolt łódka

Dekolt w tzw. łódkę sprawia, że ramiona pozostają lekko odkryte, a szyja jest pięknie wyeksponowana. Zaznacza zatem linię ramion, dlatego warto unikać go, jeśli masz szerokie barki – np. odwrócony trójkąt oraz jabłko.

Dekolt francuski

Ten dekolt odznacza się kwadratowym kształtem, który kojarzy się z wiktoriańskimi kreacjami. Z reguły łączy się go z bufiastymi rękawkami. Wspaniale wygląda przy średniej wielkości biuście. Zbyt małe piersi może dodatkowo spłaszczyć. Pięknie podkreśla dekolt, ale nieco go poszerza, zatem odpada, jeśli masz figurę o kształcie jabłka lub odwróconego trójkąta. Niezbyt efektownie prezentuje się również przy prostokątnej sylwetce.

Dekolt w literę V

Bluzka lub sukienka z dekoltem w literę V znakomicie sprawdzi się do sylwetki, która charakteryzuje się szeroką górą. Ma on za zadanie optycznie wyszczuplić ramiona. Będzie więc doskonały do odwróconego trójkąta oraz jabłka. Warto jednak pamiętać, że zbyt głęboki dekolt o takim kształcie może być w pewnych sytuacjach zbyt odważny.

Okrągły dekolt

Ta forma to absolutny klasyk. Znajduje się on jednak z reguły blisko szyi, zatem ten obszar powinien być raczej drobny. Do tego zwraca uwagę nie tylko na górną część ciała. Nie jest zatem odpowiedni dla kobiet o szerokich ramionach. Może bowiem je jeszcze uwydatnić.

Zdj. główne: Allef Vinicius/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Garniturowe starcie: Małgorzata Rozenek-Majdan czy Maja Sablewska?
Garniturowe starcie: Małgorzata Rozenek-Majdan czy Maja Sablewska?
O tym, że damski garnitur nie musi być nudny przekonują nas dziś: Małgorzata Majdan-Rozenek oraz Maja Sablewska. Która zwycięsko wyjdzie z tego starcia gwiazd?
Buty na jesień – skóra, czy zamsz?
Buty na jesień – skóra, czy zamsz?
Buty jesienne z jednej strony muszą nam się podobać i wpasowywać się stylistycznie w naszą garderobę, a z drugiej muszą spełniać również szereg wymagań pozwalających na komfortowe użytkowanie w chłodniejszym i bardziej deszczowym okresie roku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia jesiennego? Jakie materiały sprawdzą się najlepiej?
Styl grunge: Od buntu do ikony mody
Styl grunge: Od buntu do ikony mody
Styl grunge to subkulturowe zjawisko, które narodziło się w latach 90. XX wieku i do dziś wpływa na świat mody.
Ostatnie wpisy