Wiele osób zmaga się problemem suchych i popękanych pięt. Za taki stan odpowiada m.in. niedobór witamin, ale też nieodpowiednio dobrane obuwie. Jak zatem pielęgnować szorstkie i popękane pięty?
Nie dość, że wyglądają nieestetycznie, zwłaszcza w odkrytym obuwiu, to są dość bolesną dolegliwością. A mowa o szorstkich i pękających piętach. Czy istnieje antidotum na tę bolączkę?
Skóra na piętach jest wyjątkowo gruba, dlatego powstają też na niej nieestetyczne pęknięcia, oczywiście tylko wtedy, gdy nie dbamy o nią w odpowiedni sposób. To doprowadza wówczas do nadmiernego rogowacenia skóry na stopach i w efekcie pękania pięt? Czynniki, które mają na to wpływ to przede wszystkim: niedobory witamin, a zwłaszcza witaminy A, która przyspiesza odnowę naskórka. Nadwaga i niektóre choroby, jak cukrzyca, grzybica, łuszczyca czy choroby tarczycy również przyczyniają się do rogowacenia pięt. Zaburzenia krążenia są też jedną z przyczyny nadmiernej szorstkości pięt.
Zdecydowanie jednym z głównych powodów pękania skóry na piętach, jest zaniedbanie z naszej strony, a mianowicie niedostateczne nawilżenie lub, co gorsza, jego brak. Problem może być o wiele poważniejszy, bo wynikający z funkcjonowania naszego organizmu, czyli jego odwodnienia. Dlatego oprócz dbania o skórę od zewnątrz, musimy też pamiętać o nawadnianiu naszego organizmu, poprzez picie odpowiedniej ilości wody.
Na suchość, szorstkość i finalnie pojawianie się na piętach pęknięć wpływa też źle dobrane obuwie, a zwłaszcza brak dostępu stopy do powietrza.
O gładkość i miękkość pięt pomogą nam zadbać odpowiednie kosmetyki. Jakie specyfiki będą najlepsze na tę dolegliwość? Wybierając produkt, zawsze zwracaj uwagę na jego skład. Preparaty na suchą skórę pięt powinny zawierać m.in. witaminę A i E, pierwsza z nich zmiękcza naskórek i pomaga w leczeniu zmian patologicznych, a druga pobudza krążenie i zwiększa nawilżenie skóry. Dobre w walce z suchą skórą pięt są też kosmetyki z lanoliną, która hamuje utratę wody, działa też zmiękczająco i nawilżająco. Warto sięgnąć również po preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego w składzie, ponieważ ma on działanie antyseptyczne, a co najważniejsze nie dopuszcza do rozwoju bakterii i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Jak już wiadomo, w walce z pękającym naskórkiem kluczowa jest odpowiednia i przede wszystkim systematyczna pielęgnacja stóp. Możemy zrobić im domowe SPA. Na przykład kąpiel w wodzie z solą. Jak działa taki prosty zabieg? Taka kąpiel z solą pozwoli zmiękczyć naskórek. Sami dobieramy sól, możemy sięgnąć np. po tę leczniczą czy relaksującą. Sól kuchenna jest najmniej polecana, ponieważ może powodować podrażnienia, zwłaszcza na skórze skłonnej do alergii czy z zadrapaniami.
Dobrze na pękającą skórę pięt zadziała też kąpiel w naparze z ziół. Polecane są: skrzyp polny, szałwia lekarska, pokrzywa, rumianek i rozmaryn. Sprawdzi się też kozieradka. Zalewamy wrzątkiem np. mieszankę rumianku z siemieniem lnianym. Gdy taka „mikstura” nieco przestygnie, moczymy w niej stopy przez przynajmniej kwadrans. Zioła świetnie wpływają na gładkość stóp. Zbawienny wpływ na stan pięt ma też kuracja w mleku. Jak ją przygotować? Podgrzewamy około 3 szklanek mleka, przelewamy je do miski, możemy dodać też kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Mleko nawilży popękaną skórę naszych stóp. Dobrym sposobem na walkę z szorstkimi piętami jest również przygotowanie papki z siemienia lnianego.
By ulżyć swoim stopom, nie nakładaj za ciasnego obuwia, bądź tego ze sztucznych tworzyw. Unikaj uciskowych rajstop i nie chadzaj zbyt często w butach na wysokim obcasie – skóra Twoich pięt naprawdę tego nie lubi!