Jak powstają perfumy?

Jak powstają perfumy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Piękne zapachy, estetyczne flakony, znane marki – perfumy to dodatki, na których popularność składa się wiele czynników. Dzisiaj skupimy się na aspekcie rzemieślniczym. Jak tworzy się perfumy?

Pomysł, przepis, produkcja. I perfumy!

Proces wchodzenia nowego zapachu na półki sklepów można podzielić na cztery kluczowe fazy: planowanie nowego produktu, tworzenie receptury, produkcję masową i dystrybucję.

W pierwszym etapie określane są ramy projektu: do kogo skierowany będzie produkt, jaki zapach będzie odpowiedni, czy na rynku istnieją podobne produkty, jakie właściwości będą wyróżniać nowe perfumy…

Po określeniu wszystkich elementów planu przechodzi się do części praktycznej, czyli opracowaniu receptury w laboratorium. To tu niewiele mówiące określenie zapachu – kwiatowy, owocowy, intensywny, lekki – zostaje ubrane we właściwe składniki, a perfumy otrzymują odpowiednio opisane nuty zapachowe, które od tego momentu będą ich nutami bazy, serca i głowy. Również w laboratorium perfumy przechodzą swoje pierwsze testy dotyczące długości utrzymywania się zapachu na skórze czy zmian w intensywności w miarę upływu czasu.

Opracowana i zaakceptowana przez inwestorów receptura to drzwi do produkcji na skalę masową.

Produkcja perfum – jak to jest zrobione?

Perfumy produkowane są z trzech głównych grup składników: 

  • składniku zapachowego: olejku eterycznego (pozyskiwanego naturalnie) bądź zapachowego (syntetycznego),
  • składników wzmacniających zapach: syntetycznych (np. aminy) lub naturalnych (piżmo),
  • składnika homogenizującego: jego zadanie to utrwalenie mieszanki olejku z pozostałymi składnikami; najczęściej są to tłuszcze lub polimery syntetyczne.

W procesie produkcji dochodzi do wymieszania składników we właściwych proporcjach. To na podstawie tych proporcji, a właściwie to zawartości składnika zapachowego, określamy, czy mamy do czynienia z perfumami (minimalna zawartość olejku 10%, maksymalna 30%), czy produktem perfumowanym, np. wodą kolońską (zawartość olejku od 2 do 5%).

Bardziej szczegółowy podział, a także omówienie procesu destylacji i mieszania znajdziesz pod tym adresem: wikipedia.org/wiki/Perfumy

Nie samym zapachem perfumy się sprzedają!

Często równolegle do procesu opracowywania receptury prowadzone są prace nad projektem i produkcją flakonu. Musi on spełniać przede wszystkim rolę użytkową, czyli chronić perfumy przed zwietrzeniem, jednak nie jest to jego jedyne zadanie. Uznaje się, że zmysł powonienia to dopiero trzeci, a nawet czwarty zmysł człowieka pod względem czułości, a więc i roli w podejmowaniu decyzji – oczywiście na pierwszym miejscu znajduje się zmysł wzroku. Z tego względu, jeszcze zanim klient po raz pierwszy zetknie się z zapachem perfum, ocenia je pod kątem wyglądu flakonu, w którym się znajdują. Stąd konieczność projektu unikalnej butelki, dopasowanej do zapachu: ciemna butelka będzie odzwierciedlać mocne, ciężkie nuty zapachowe, zaś w jasnej butelce na pewno otrzymamy bardziej orzeźwiające, kwiatowe lub owocowe nuty itd.

Po zakończeniu produkcji, perfumy są rozlewane do pojedynczych flakonów, pakowane i wysyłane do punktów sprzedaży, które zadeklarowały zainteresowanie nowym zapachem.

Zdjęcie: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowe trendy w makijażu i fryzjerstwie podczas tegorocznych pokazów haute couture
Nowe trendy w makijażu i fryzjerstwie podczas tegorocznych pokazów haute couture
Nowymi trendami makijażowymi w pokazach haute couture są m.in. rozświetlacze, ale również minimalistyczne barwy.
Jak znaleźć  niedrogą sukienkę na każdą okazję?
Jak znaleźć niedrogą sukienkę na każdą okazję?
Przewodnik, który pomoże Ci znaleźć stylową i niedrogą sukienkę, doskonałą na każdą okazję. Wskazówki jak wybierać i komu ufamy online.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze damskich perfum?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze damskich perfum?
Na co zwrócić uwagę, wybierając damskie perfumy?
Ostatnie wpisy