Jakie czynniki zaostrzają objawy AZS?

Lifestyle
Jakie czynniki zaostrzają objawy AZS?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych zaliczanych do przewlekłych dermatoz o charakterze zapalnym. Może się ona ujawnić już w dzieciństwie i wówczas często towarzyszy chorym do końca ich życia. Przyczyna tej dolegliwości w wielu przypadkach nie jest znana. Istnieje jednak szereg czynników, które zaostrzają objawy AZS, dlatego pacjenci cierpiący na to schorzenie powinni zwrócić uwagę, co wywołuje u nich nawrót choroby. Jakie czynniki mogą ją zaostrzać? Podpowiadamy.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Znaczący wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry odnotowano na początku XX wieku. Dolegliwość ta objawia się mocnym przesuszeniem, zaczerwieniem i swędzeniem skóry. Może więc znacząco pogorszyć jakość życia chorego. Obecnie AZS określana jest mianem choroby cywilizacyjnej, ponieważ zmaga się z nią znaczna część społeczeństwa. Szacuje się, że może dotykać nawet 30% populacji świata.  

Skóra osób dotkniętych tą dermatozą ma zaburzoną warstwę hydrolipidową, która u zdrowych osób chroni jej głębsze struktury przed wnikaniem do nich czynników drażniących. Z tego powodu chorzy na AZS są bardziej narażeni na negatywny wpływ różnego rodzaju czynników powodujących zaostrzenie dolegliwości. 

Genetyczne przyczyny atopowego zapalenia skóry 

Jedną z przyczyn atopowego zapalenia skóry są czynniki genetyczne. Jeżeli jedno z rodziców cierpi na tę dermatozę, wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, sięgające 20-40%, że dziecko ją odziedziczy. W przypadku, jeżeli oboje rodziców zmaga się z AZS, wówczas parametr ten rośnie do 60-80%. 

Atopowe zapalenie skóry a alergeny

Z atopowym zapaleniem skóry bardzo często mylona jest alergia. Objawy tej pierwszej dermatozy jednak wiążą się z miejscowym podrażnieniem lub przesuszeniem naskórka. Jeżeli nie są leczone, wówczas nasilają się. Alergia z kolei zazwyczaj zaczyna się nagle.  

Alergeny mogą wpływać na rozwój atopowego zapalenia skóry u dorosłych. Zazwyczaj są to patogeny, które unoszą się w powietrzu, takie jak pyłki roślin, grzyby czy bakterie. U dzieci z kolei AZS mogą wywołać alergie pokarmowe. Dotyczy to zwłaszcza tych maluchów, u których przewód pokarmowy nie jest jeszcze dojrzały. 

Skóra atopowa a czynniki drażniące

Skóra atopowa jest bardzo reaktywna, dlatego pogorszenie jej stanu może wywołać wiele różne czynników. Często zalicza się do nich różnego rodzaju produkty kosmetyczne, chemię domową, a także środki stosowane w niektórych zakładach produkcyjnych, warsztatach czy rolnictwie. 

Z tego powodu chorzy na AZS, aby uniknąć zaostrzenia objawów tej dermatozy, za każdym razem, kiedy mają mieć kontakt z substancjami chemicznymi zawartymi w środkach czystości, detergentach lub innych produktach, powinni ubierać rękawiczki. Do pielęgnacji muszą stosować specjalne preparaty pozbawione substancji drażniących. 

AZS a czynniki klimatyczne

Zaostrzenie objawów atopowego zapalenia skóry mogą wywołać również czynniki klimatyczne, a więc zbyt wysoka lub niska temperatura, wiatr czy smog. Często związki chemiczne, które znajdują się w skażonym powietrzu, wpływają na mechanizmy obronne człowieka, przez co ułatwiają przenikanie alergenów powodujących zaostrzenie objawów AZS. 

AZS a czynniki psychogenne

AZS bez wątpienia ma duży wpływ na jakość życia pacjenta. Jednak jak wynika z badań u chorych, którzy na co dzień zmagają się z silnym stresem, częściej dochodzi do zaostrzeń choroby. Nieprzyjemne sytuacje wywołują zaczerwienienie i uczucie swędzenia naskórka. To z kolei podwyższa poziom stresu. Mechanizm błędnego koła jest jedną z najczęstszych przyczyn zaostrzenia objawów AZS.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co kupić przed narodzinami niemowlaka?
Co kupić przed narodzinami niemowlaka?
Spodziewacie się dziecka? Zobacz, co warto kupić przed jego narodzinami.
Jakie są korzyści dla zdrowia serca, skóry i stawów z suplementacji tłuszczami nienasyconymi?
Jakie są korzyści dla zdrowia serca, skóry i stawów z suplementacji tłuszczami nienasyconymi?
Odkryj korzyści z suplementacji tłuszczami nienasyconymi dla twojego zdrowia. Dowiedz się, jak mogą one wspierać serce, skórę i stawy, a także jak wykorzystać te informacje dla poprawy swojego samopoczucia.
Elegancka nonszalancja Francuzek. Poznaj sekrety stylu mieszkanek Paryża
Elegancka nonszalancja Francuzek. Poznaj sekrety stylu mieszkanek Paryża
Są naturalne i jednocześnie eleganckie, nonszalanckie i z klasą. Stylem paryżanek warto się inspirować. Poznaj jego najważniejsze cechy!
Ostatnie wpisy