Ranking najlepiej ubranych narodów w Europie. Jak wypadły w nim Polki?

Lifestyle
Ranking najlepiej ubranych narodów w Europie. Jak wypadły w nim Polki?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele krajów rywalizuje o miano tego, który ma najwięcej stylu, klasy i tym samym jest najlepiej ubranym narodem w Europie. Ciekawe jest to, że każdy region naszego kontynentu, pomimo postępującej globalizacji ubiera się trochę inaczej. Są zwolennicy francuskiej elegancji, skandynawskiego minimalizmu lub włoskiej fantazji. Firma Farfetch przeprowadziła badanie, które wyłoniło 10 najlepiej ubierających się narodów. Chcesz poznać przygotowany przez badaczy ranking i dowiedzieć się, które miejsce zajął nasz kraj? 

Badania, które miały wyłonić najlepiej ubranych mieszkańców Europy, polegały na przeprowadzeniu sondaży wśród 14 tysięcy ankietowanych. Na jego podstawie udało się wytypować TOP 10 najbardziej stylowych i modnych narodów. Niestety Polacy nie znaleźli się wśród wyróżnionych krajów. Czy to znaczy, że Polki i Polacy nie potrafią dobrze się ubierać? Czy po prostu inne narodowości robią to zdecydowanie lepiej? Jaki właściwie styl mają Polacy?

Kto znalazł się na podium rankingu? 

Pierwsze 3 miejsca w rankingu nie były raczej zaskoczeniem. Od lat za najlepiej ubrane narody uważa się Włochów, Francuzów i Hiszpanów. To właśnie w tych krajach swoje siedziby mają największe domy mody. Mediolan czy Paryż to europejskie stolice mody. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni z południa kontynentu słyną z niennagannego styl, nonszalancji i bezpretensojonalnej elegancji. Odwiedzając Hiszpanię czy Włochy można od razu zauważyć, że lokalsi, bez względu na wiek, płeć, czy wykonywany zawód wyglądają zachwycająco. Właśnie dlatego włoscy czy francuscy projektanci wyznaczają trendy, do których dopasowuje się reszta Europy, a nawet świata. 

Anglicy i Niemcy w rankingu najlepiej ubranych 

Zaskoczeniem dla wielu osób było pojawienie się w rankingu Anglików (i to na bardzo wysokiej 4 pozycji), oraz Niemców. Jak widać, styl tych narodowości został zauważony i doceniony przez innych mieszkańców Europy. Zarówno Wielka Brytania, jak i Niemcy to świetne ośrodki do życia dla indywidualistów, artystów i osób, które przez modę wyrażają siebie. Powstaje tam coraz więcej firm modowych, które mają duże zasięgi i znaczenie w skali międzynarodowej. 

Skandynawowie znają się na modzie

Kraje skandynawskie, mimo że nie zajęły najwyższych pozycjach i tak zdominowały cały ranking. Wśród wymienionych w zestawieniu najlepiej ubranych narodowości znaleźli się: Szwedzi, Duńczycy, Norwedzy i Finlandczycy. Moda i styl życia mieszkańców Skandynawii staje się coraz bardziej popularny. Wiele osób inspiruje się ich minimalizmem i bardzo funkcjonalnym podejściem do kwestii dobierania ubrań. Ich szafa jest zazwyczaj zbiorem klasycznych i uniwersalnych części garderoby, które fantastycznie łączą się ze sobą, tworząc ciekawe stylizacje. Mieszkańcy północy Europy stawiają na sprawdzone kolory w modzie, takie jak biel, czerń, granat, odcienie szarości, czy beże. Popularne są też delikatne pastele. Fenomen skandynawskiego stylu można zauważyć w social mediach, gdzie profile Szwedek, Dunek, czy Norweżek cieszą się ogromnym zainteresowaniem obserwatorów. 

Jaki jest styl ubierania Polaków? 

Czy polski styl jest na tyle nowy, że nie jest jeszcze rozpoznawalny, czy Polacy nie przywiązują dużej wagi do kwestii mody? Jak podkreślają antropolodzy mody nie mamy w naszym kraju zbudowanej silnej modowej tradycji i tożsamości. Przy wyborze stroju większość kieruje się wygodą i użytecznością, a nie stylem czy obowiązującymi trendami. Jednak z każdym rokiem ta tendencja się zmienia, można zauważyć to na ulicach dużych miast. Polki zaczynają świadomie dobierać swoje stylizacje i szukają własnego stylu. Zakupy robimy nie tylko w sieciówkach, ale zaczynamy doceniać lokalne marki i mniejsze manufaktury. 

Zdjęcie główne: Adrienn z Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego zapach wpływa na nasze wybory zakupowe?
Dlaczego zapach wpływa na nasze wybory zakupowe?
Sklepy i inne firmy kuszą klientów zapachami. To one wywołują pozytywne emocje i sprawiają, że chętniej sięgamy po portfel.
Na te elementy warto zwrócić uwagę, wybierając maszynę do szycia
Na te elementy warto zwrócić uwagę, wybierając maszynę do szycia
Jaka maszyna do szycia sprawdzi się dla osoby początkującej? Komputerowa czy mechaniczna? Jakie parametry należy wziąć pod uwagę? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w artykule.
Jak dobrze dopasować torebkę do twojej ulubionej sukienki?
Jak dobrze dopasować torebkę do twojej ulubionej sukienki?
Odkryj sekrety dobrania idealnej torebki do swojej ulubionej sukienki. Dowiedz się, jak elegancko i stylowo łączyć te dwa elementy garderoby.
Ostatnie wpisy