Wielorazowe opakowania na kosmetyki – tak czy nie?

Lifestyle
Wielorazowe opakowania na kosmetyki – tak czy nie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Za sprawą nowoczesnych technologii jesteśmy w stanie przetworzyć coraz większe ilości plastiku, jednak jego nadprodukcja nadal stanowi ogromny problem. Rozwiązaniem są opakowania wielorazowe – dzięki nim ruch Zero Waste wkroczył na nowy rynek. Sprawdźmy, jak wyglądają wielorazowe opakowania na kosmetyki.

Jak działają wielorazowe opakowania na kosmetyki?

Wielorazowe opakowania na kosmetyki wykonane są ze szkła bądź drewna. Wyglądają wyjątkowo elegancko, a przy okazji sprawiają, że zużywamy znacznie mniej plastiku. Można je myć, także w zmywarce, a do tego wyglądają bardzo estetycznie. Dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji możemy przechowywać w nich zarówno szampon, jak i żel pod prysznic. Dlatego też są idealnym rozwiązaniem w podróży – z łatwością zmieszczą się do plecaka lub torby, co sprawia, że możemy zabrać ze sobą wszystkie ulubione kosmetyki. Dodatkowo  szkło i drewno nie wchodzą w interakcję z zawartością, dzięki czemu ulubione produkty mogą zostać z nami na dłużej. Są również bardzo praktyczne, a przy okazji można używać ich nie tylko do przechowywania kosmetyków, ale również naszej ulubionej biżuterii. Ruch Zero Waste znacząco wpłynął na branżę kosmetyczną, ponieważ to właśnie ona odpowiedzialna jest za generowanie ogromnych ilości śmieci. Rocznie wyrzucamy około 800 opakowań po kosmetykach. Jednym z rozwiązań jest kupowanie większych pojemności kosmetyków i przekładanie ich do mniejszych pojemników wielorazowych. Prawdziwą rewolucją okazują się jednak metody proponowane przez producentów kosmetyków ekologicznych, którzy chcą znacząco zminimalizować ilość odpadów. 

Rewolucyjny okazał się projekt studentki Central Saint Martins – Mi Zhou. Stworzyła ona bardzo eleganckie opakowania na kosmetyki wykonane z mydła. Zaprojektowane przez nią flakoniki oraz puzderka o słonecznych kolorach i ciekawych zatyczkach w geometrycznych kształtach sprawiają, że opakowanie staje się prawdziwym dziełem sztuki. Ponadto można je później wykorzystać do mycia rąk, czy wanny. Są bardzo lekkie, a dzięki temu, że zostały wykonane z mydła, nie wchodzą w interakcję z kosmetykami. Można przechowywać w nich szampony, a także mydło do ciała. Flakoniki zajmują niewiele miejsca i są bardzo przydatne również po zużyciu przez nas zawartości. Wiele osób przekonuje się do takich rozwiązań, które mogą bardzo pomóc w zachowaniu ekologicznego podejścia do życia i natury.

Czy warto stosować wielorazowe opakowania na kosmetyki?

W dobie dbałości o środowisko naturalne warto pomyśleć nad wielorazowymi opakowaniami na kosmetyki. Korzystając z nich, nie tylko zmniejszymy ilość śmieci, które musimy segregować w naszym domu, ale też dbamy o nasz budżet – podczas kupowania kosmetyków w jednorazowych opakowaniach, często wybieramy ich po prostu zbyt dużo. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mniejszej ilości kosmetyków poprzez wybieranie takich produktów, z których faktycznie skorzystamy. Wielorazowe opakowania pozwolą nam lepiej panować nad ilością wydawanych przez nas pieniędzy, a przy okazji zmniejszymy ilość plastiku w naszej łazience. Jedynym minusem opakowań wielorazowych jest fakt, że niewiele sklepów ekologicznych oferuje ich napełnienie. W czeskim Rossmanie powstają pierwsze Cosmetomaty, w których możemy za opłatą napełnić wielorazowy pojemnik potrzebnym nam kosmetykiem. W tym samym Cosmetomacie można kupić również płyny do prania, czy płukania. Takie rozwiązanie powoli pojawia się również w Polsce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak spersonalizowane obrazy na płótnie mogą przemienić twoje wnętrze
Jak spersonalizowane obrazy na płótnie mogą przemienić twoje wnętrze
Odkryj, jak spersonalizowane obrazy na płótnie mogą odmienić wygląd twojego domu, dodając unikalny i elegancki akcent do każdego pomieszczenia.
Jak nosić sandały na rzepy, najmodniejsze obuwie tego lata?
Jak nosić sandały na rzepy, najmodniejsze obuwie tego lata?
Są nie tylko wygodne i praktyczne, ale i estetyczne. Najmodniejsze tego sezonu sandały na rzepy możemy założyć na wiele sposobów.
Jak najlepiej zabezpieczyć szkło?
Jak najlepiej zabezpieczyć szkło?
W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące zabezpieczania szkła, aby chronić je przed uszkodzeniami i utrzywać bezpieczne otoczenie.
Ostatnie wpisy