5 polskich fotografów, o których jest głośno w modowej branży!

5 polskich fotografów, o których jest głośno w modowej branży!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szóstak, Krajewska, Stankiewicz, Typek i Kempski – to gorące nazwiska mistrzów obiektywu. Pracują z najlepszymi, a ich fotografie mówią same za siebie.

Fotograf mody musi jak najlepiej uchwycić główny obiekt zainteresowania, czyli stylizację, wybrany element garderoby, biżuterię, torebkę czy buty. Widząc zdjęcie, czy to w magazynie, czy w internecie, czy w przestrzeni publicznej, oceniamy je właśnie przez pryzmat tego, kto nacisnął migawkę obiektywu.

Jeśli dana kampania jest zachwycająca, wówczas od razu chwalimy fotografa. Działa to też w drugą stronę – jeśli jest kiepska, wówczas ciężar odpowiedzialności nie spada na modelkę, wizażystkę, oświetleniowca czy jeszcze innej osoby z ekipy, lecz właśnie na fotografa.

Kluczem do sukcesu jest między innymi dobra komunikacja z modelką. Im dokładniej fotograf przedstawi jej wizję, tym lepiej ona zapozuje. Oczywiście liczą się także talent, umiejętności oraz doświadczenie. 

Prezentujemy sylwetki 5 topowych fotografów mody w Polsce. W ich przypadku sukces goni sukces.

Sonia Szóstak

Pochodzi ze Szczecina, studiowała na łódzkiej „Filmówce” i jest jedną z najwybitniejszych młodych artystek. Znalazła się także na liście 100 najbardziej obiecujących talentów według British Fashion Council. Fotografia mody jest jej pasją i to widać. Tworzone przez nią zdjęcia są nostalgiczne, romantyczne i dekadenckie.

W swojej karierze współpracowała z Julią Banaś, Olą Rudnicką, z magazynami Vogue, Elle, Harper’s Bazaar, I-D, Rolling Stones, Interview czy Vice oraz z markami takimi jak Zofia Chylak, Levi’s i Reebok. Jeszcze większy rozgłos zdobyła dzięki stworzonej przez siebie okładce dla Taco Hemingwaya.

Zuza Krajewska 

To kolejne nazwisko, którego nikomu nie trzeba powtarzać dwa razy. Zuza Krajewska jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaliczyła już niemal wszystkie okładki magazynów modowych i lifestylowych w Polsce, m.in. Harper’s Bazaar, Elle, VIVA!MODA, Glamour, InStyle czy K-MAG. Właściwie ciężko znaleźć taki, z którym jeszcze nie współpracowała.

Stworzyła również sesje do kampanii wizerunkowych marek Paprocki&Brzozowski, Kupisz, Local Heroes i Bodymaps. Jej własny projekt – Imago – gdzie przed jej obiektywem stanęli wychowankowie warszawskiego poprawczaka, wzbudził spore emocje i na długo zapadł w pamięć. Artystka specjalizuje się w fotografii portretowej i jest bardzo plastyczna. Bez problemu odnajduje się zarówno w subtelnych zdjęciach, jak i tych pełnych przepychu.

Mateusz Stankiewicz

Określany przez wielu złotym dzieckiem fotografii. Ukończył szkołę plastyczną oraz studium fotograficzne w Gdyni. Był asystentem Marcina Tyszki. Mimo krótkiego stażu już wypracował sobie mocną pozycję w tej branży.

Jego prace mają w sobie coś z malarstwa – dominuje w nich zmysłowość i delikatność. Przed obiektywem miał światowej sławy modelki, jak Anja Rubik, Zuza Bijoch, Kasia Struss oraz wiele innych gwiazd. 

Do jego najlepszych sesji można zaliczyć tę powstałą we współpracy z Kasią Struss dla Viva! Moda, jak również całą kampanię wizerunkową stworzoną dla Bohoboco z aktorką Heleną Norowicz. Mateusz potrafi stworzyć prawdziwe dzieła sztuki.

Asia Typek

Asia jest czołową fotografką mody ulicznej, w której ceni sobie autentyczne emocje oraz naturalność. Rozchwytywana podczas tygodni mody na całym świecie, których kulisy publikuje na swoim Instagramie – od Nowego Jorku po Chiny. Współpracowała z wybitnym Alexim Lubomirskim na sesji do chińskiego Vogue’a.

Tworzy wyjątkowe zdjęcia dla Highsnobiety, Matches Fashion, Garance Dore i W Magazine. Fotografuje głównie kobiety. Jej zdjęcia idealnie ukazują stylizacje modelek.

Marcin Kempski

Wielokrotnie nagradzany mistrz aparatu. Pracuje dla topowych marek i tytułów, m.in. Valentino, Farfetch oraz różnych wydań Vogue’a na kilku kontynentach – polskiego, tureckiego, portugalskiego, hiszpańskiego czy indyjskiego. Przed jego obiektywem stanęły największe gwiazdy modelingu.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Marcin Kempski pojawił się niedawno w najnowszej edycji polskiego Top Model, gdzie wykonywał fotografie w Muzeum Narodowym w Warszawie dla polskiego Vogue’a.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Robert Kupisz i Motorola, czyli gdy technika łączy się z modą
Robert Kupisz i Motorola, czyli gdy technika łączy się z modą
We wrześniu mogliśmy zobaczyć dwie ważne premiery – nowej kolekcji ubrań Roberta Kupisza oraz najnowszej Motoroli.
Dlaczego warto zdecydować się na buty damskie Geox?
Dlaczego warto zdecydować się na buty damskie Geox?
Buty damskie Geox to idealna okazja do tego, by skorzystać z propozycji kupienia obuwia, które będzie przepuszczało wilgoć. Dzięki temu, iż są one na polskim rynku od wielu lat i przez cały czas udoskonalane nie ma problemu z kupnem butów dla pań najlepszej jakości.
5 propozycji stylizacji z damskimi mokasynami
5 propozycji stylizacji z damskimi mokasynami
Przedstawiamy 5 propozycji stylizacji z damskimi mokasynami.
Ostatnie wpisy