Co to jest arytmia serca?

Co to jest arytmia serca?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Arytmia to sytuacja zaburzenia prawidłowego rytmu serca. W dzisiejszym świecie dotyka ona coraz młodszych osób, a nawet dzieci. Warto przyjrzeć się bliżej odczuwanym zaburzeniom pracy serca, bowiem mają one ogromny wpływ na jakość naszego życia.

Zaburzenia rytmu serca przybierają różne formy. Najczęściej są one diagnozowane podczas rutynowych badań u lekarza rodzinnego. Rodzaje arytmii serca mogą obejmować między innymi migotanie przedsionków, migotanie komór czy częstoskurcz komorowy. U zdrowego człowieka częstość akcji serca jest regularna i zależy od wysiłku fizycznego. Kiedy serce bije zbyt szybko mówimy o tachykardii, z kolei odczucie zbyt wolnego rytmu pracy serca może świadczyć o bradykardii. Szybkie bicie serca może występować również w nieregularnych odstępach i przeplatać się ze zjawiskiem niewydolności serca. 

Generalnie rzecz ujmując, arytmia może być spowodowana różnymi czynnikami. U pacjentów ze zdiagnozowaną arytmią należy przeprowadzić szczegółowy wywiad i szereg badań.

Arytmia serca przyczyny

Przyczyny arytmii mogą być złożone: choroby serca (pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, z nadciśnieniem tętniczym, choroba zastawek serca), nadużywanie alkoholu lub narkotyków, stres, zażywanie niektórych leków, choroby tarczycy, zaburzenia elektrolitów lub niski poziom tlenu we krwi.

Fot.: materiał Klienta.

Czy szybki rytm serca wymaga leczenia?

Leczenie zaburzeń rytmu serca może przybierać różne formy. Niektóre zaburzenia rytmu nie wymagają leczenia, podczas gdy inne mogą być poważne i wymagać natychmiastowej interwencji medycznej. Ponadto niezbędne może okazać się leczenie współistniejących dolegliwości.

Arytmię serca opisuje się często jako zaburzony rytm serca: uczucie kołatania serca, duszność, zawroty głowy, utratę przytomności, ból w klatce piersiowej lub omdlenia. Leczenie arytmii serca to proces długotrwały i może obejmować zmiany w stylu życia. Jest niezwykle wskazane aby przy zaburzeniach rytmu serca unikać stresu, zdrowo się odżywiać i podejmować aktywność fizyczną. Ponadto, w leczeniu arytmii niezbędne mogą okazać się leki i procedury medyczne. Leczenie zabiegowe najczęściej polega na zastosowaniu takich rozwiązań jak kardiowersja, implantacja rozrusznika serca lub ablacja. Może też polegać na zastosowaniu operacji zastawki serca.

Arytmia serca objawy

Objawy arytmii serca mogą być różne i zależą od rodzaju i ciężkości zaburzenia rytmu serca. Niektóre osoby z arytmiami serca mogą nie doświadczać żadnych symptomów, podczas gdy inne mogą odczuwać poważne, niepokojące objawy. Pacjenci najczęściej opisują poniższe symptomy:

  • Zaburzony rytm serca: uczucie kołatania serca lub nieregularne bicie serca
  • Początkowo odczuwany jako skoki serca lub zatrzymania serca
  • Zawroty głowy lub utrata przytomności
  • Duszność lub trudności z oddychaniem
  • Ból w klatce piersiowej lub dyskomfort w okolicy serca
  • Omdlenia lub utrata przytomności
  • Gwałtowne pogorszenie samopoczucia: osłabienie, uczucie zmęczenia lub brak energii

Fot.: materiał Klienta.

Kołatanie serca co zrobić?

Jeśli cierpisz na migotanie komór lub podejrzewasz, że masz kołatanie serca, skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi badanie echo serca i zaleci odpowiednie leczenie. Jedną ze sprawdzonych i wygodnych form wykrycia arytmii jest badanie holtera. W przypadku wystąpienia poważnych objawów arytmii serca, takich jak trudności z oddychaniem lub utrata przytomności, należy jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy i wezwać pogotowie ratunkowe.

Czy arytmia serca jest groźna?

Arytmia serca może być groźna, jeśli nie jest leczona lub jest źle kontrolowana. Poważne arytmie serca, takie jak migotanie przedsionków, mogą prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak niewydolność serca, udar mózgu, zatorowość płucną lub zatrzymanie krążenia. Z tego powodu ważne jest, aby rozpoznać i ustabilizować rytm serca jak najszybciej.

Jednakże, niektóre rodzaje zaburzeń rytmu serca, takie jak ekstrasystolia, zwykle nie są groźne i nie wymagają leczenia. Warto jednakże pamiętać, że nawet łagodne objawy arytmii serca mogą wpłynąć na jakość życia i spowodować dyskomfort.

Dlatego, jeśli czujesz, że zaburzenia rytmu serca pojawiają się coraz częściej, to warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista może zdiagnozować przyczynę arytmii serca i zaproponować odpowiednie leczenie. Regularne badania kontrolne a w razie potrzeby leczenie farmakologiczne mogą znacznie poprawić komfort życia. Ponadto, warto mieć na uwadze, że stosowanie zaleconych przez lekarza leków może zmniejszyć ryzyko poważnych komplikacji związanych z arytmiami i niewydolnością serca.

Zdjęcie główne: Luan Rezende/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kolejna celebrytka otworzyła swoją markę odzieżową! Tego nie możesz przegapić!
Kolejna celebrytka otworzyła swoją markę odzieżową! Tego nie możesz przegapić!
Gwiazda telewizji stworzyła swoją linię ubrań!
Jak wybrać narzędzia dla stylizacji rzęs?
Jak wybrać narzędzia dla stylizacji rzęs?
Odkryj kluczowe kryteria, które pomogą Ci dokonać wyboru idealnych narzędzi do stylizacji rzęs. Poradnik krok po kroku z wyjaśnieniem dla początkujących i zaawansowanych w tej dziedzinie.
Jak wybrać idealny minimalistyczny pierścionek zaręczynowy?
Jak wybrać idealny minimalistyczny pierścionek zaręczynowy?
Odkryj, jak wybierać minimalistyczne pierścionki zaręczynowe, które podkreślą twój unikalny styl. Dowiedz się o najważniejszych parametrach, które należy uwzględnić, aby podjąć najlepszą decyzję.
Ostatnie wpisy