Jak dobrać rozmiar obuwia?

Jak dobrać rozmiar obuwia?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wygodne obuwie jest niezwykle ważne nie tylko dla naszego komfortu, ale także dla zdrowia i kondycji stóp oraz kręgosłupa – a najważniejszym aspektem, który należy uwzględnić, aby mieć pewność, że buty będą wygodne, jest ich rozmiar. Podpowiadamy, jak dobrać ten właściwy. 

Zmierz swoją stopę

Pierwszym krokiem do znalezienie idealnego rozmiaru butów dla siebie, jest dokładne zmierzenie swoich stóp. Jak zatem prawidłowo zmierzyć długość stopy i jak ten wymiar przełożyć na wielkość buta? Najprostszym sposobem jest pomiar wykonany za pomocą kartki A4 i ołówka oraz linijki. Wystarczy, że przyłożysz stopę do kartki i obrysujesz ją przy pomocy ołówka. Następnie zaznacz kropkami krańcowe punkty stopy: wierzchołek dużego palca oraz pięty i zmierz odległość pomiędzy tymi punktami za pomocą linijki. Długość stopy zmierzona w taki sposób pomoże Ci dobrać idealne buty dla siebie. 

Możesz znaleźć w internecie uniwersalną tabelę rozmiarów, która podpowie Ci, jaki rozmiar odpowiada długości Twojej stopy. Możesz też skorzystać z tabeli dostępnych na stronie konkretnych marek i producentów, pamiętając, że na przykład damskie obuwie sportowe  będzie miało inny rozmiar niż kozaki damskie dla tej samej długości stopy. Miej też na uwadze, że jeśli długości Twoich stóp nawet minimalnie różnią się od siebie, należy zawsze wybierać rozmiar buty na podstawie dłuższej stopy.  

O czym jeszcze pamiętać?

Wybierając odpowiedni rozmiar buta dla siebie, warto mieć na uwadze także fakt, że różni producenci mają różną rozmiarówkę. Niestety nie stworzono jeszcze standaryzacji, jeśli chodzi o rozmiar buta, dlatego „40” może mieć często różną długość. Oznacza to, że podobne do siebie na pierwszy rzut oka męskie obuwie sportowe o tym samym rozmiarze, ale od różnych marek może mieć całkowicie inną długość.

Warto także mieć na uwadze model obuwia, a w szczególności zakończenie noska. Dla przykładu, buty o ostrym, szpiczastym nosku zazwyczaj powinny być o rozmiar większe niż te z klasycznym okrągłym lub kwadratowym noskiem. Często mówi się także, że szpilki również powinny być o rozmiar mniejsze, aby chodzenie w nich było łatwiejsze i bardziej komfortowe. Należy jednak pamiętać, że każda stopa jest inna i potrzebuje innego obuwia, dlatego też najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie mierzenie butów przed zakupem. 

Fot.: Tyron Harkiss-Foster/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Największe ikony modowe 2019
Największe ikony modowe 2019
Nie każdy może być ikoną mody, jednak w świecie showbiznesu istnieją osoby, które mogą się nimi mianować. Posiadają niezwykły styl oraz klasę.
Moda na plus size: Trendy i inspiracje dla osób o większych rozmiarach
Moda na plus size: Trendy i inspiracje dla osób o większych rozmiarach
Moda jest dla wszystkich, niezależnie od rozmiaru czy kształtów.
Dlaczego warto zdecydować się na buty damskie Geox?
Dlaczego warto zdecydować się na buty damskie Geox?
Buty damskie Geox to idealna okazja do tego, by skorzystać z propozycji kupienia obuwia, które będzie przepuszczało wilgoć. Dzięki temu, iż są one na polskim rynku od wielu lat i przez cały czas udoskonalane nie ma problemu z kupnem butów dla pań najlepszej jakości.
Ostatnie wpisy