Zastosowanie i właściwości kolagenu

Zastosowanie i właściwości kolagenu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wiele się mówi o roli, jaką odgrywa kolagen w organizmie. Wpływa on na wiele obszarów, a niedobór często ujawnia się w postaci dolegliwości zdrowotnych. Sprawdziliśmy, w jaki sposób można stosować kolagen i jakie ma on właściwości. Zachęcamy do lektury!

Co to jest kolagen?

Kolagen to białko, które stanowi nawet 25-30 procent całkowitej masy białek w organizmie człowieka. To kluczowy składnik tkanki łącznej, w tym skóry, kości, ścięgien, chrząstek, mięśni oraz naczyń krwionośnych. Kolagen jest niezbędny do zachowania zdrowia i dobrej kondycji tkanek, nadając im elastyczność, wytrzymałość oraz sprężystość. 

Każdy powinien mieć świadomość, że wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie ulega zmniejszeniu, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak problemy z kośćmi i stawami, a także z wyglądem skóry, z układem krwionośnym i z sercem. Zaczyna się to już po 25. roku życia, natomiast po 50. roku życia produkcja gwałtownie spada, a po 60. roku życia – zupełnie się zatrzymuje.

Właściwości kolagenu

Jedną z najważniejszych właściwości kolagenu jest utrzymanie odpowiedniej struktury tkanek oraz narządów. Nadaje on twardość, ale i sprężystość. Kolagen bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, co jest ważne między innymi przy gojeniu się ran, tworzeniu blizn i zrastaniu się kości po złamaniach. Dodatkowo poprawia wchłanianie składników mineralnych, zwiększając gęstość kości. Kolagen zapewnia także elastyczność, dobre napięcie i nawilżenie skóry, pomagając w spowolnieniu procesów starzenie się jej. 

Zastosowanie kolagenu

Właściwości kolagenu sprawiają, że jest on wykorzystywany w dwóch głównych kategoriach: w ochronie układu ruchu oraz w kosmetologii i medycynie estetycznej. W ramach pierwszej ma wzmocnić struktury stawowe, niwelując dolegliwości bólowe i trudności w poruszaniu się. Ponadto stosuje się go po usunięciu zęba do zamykania połączeń ustno-zatokowych, a także po produkcji implantów, w leczeniu uszkodzeń rogówki czy podawaniu leków na powierzchni oka. Z kolagenu wytwarzane są również nici chirurgiczne i kompresy.

Natomiast jeśli chodzi o sferę beauty, to kolagen jest składnikiem kremów, maseczek, balsamów czy płatków pod oczy. Pośród preparatów do użytku zewnętrznego, aplikowanych na stawy, na skórę, włosy czy paznokcie, wyróżniamy na przykład żele kolagenowe: Kolagen Silver oraz Kolagen Platinum. Zgodnie z zaleceniami producenta, należy je używać do masażu energetycznego i leczniczego. Kolagen można również suplementować. Występuje on w wielu formach – kapsułek, proszku do sporządzania roztworu, płynu zamkniętego w jednoporcjowych buteleczkach.

Dbaj o prawidłowy poziom kolagenu w swoim organizmie!

Fot.: Jake Nackos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak personalizowane pudełka okolicznościowe mogą dodać uroku każdemu prezentowi?
Jak personalizowane pudełka okolicznościowe mogą dodać uroku każdemu prezentowi?
Spraw, aby twoje prezenty były niepowtarzalne i osobiste, dzięki personalizowanym pudełkom okolicznościowym. Zaskocz obdarowywanego unikalnym opakowaniem, które doda uroku każdej niespodziance.
Modowe ulice świata – najlepsze adresy, by zrobić ekskluzywne zakupy!
Modowe ulice świata – najlepsze adresy, by zrobić ekskluzywne zakupy!
Rodeo Drive, Piąta Aleja, Via Montenapoleone, a może Mokotowska? Znasz te ulice? Są jednymi z najbardziej ekskluzywnych na świecie, a moda wiedzie na nich prym. Miejsca te mogą pochwalić się bogatą historią i doświadczeniem w zadowalaniu gustu nawet najbardziej wybrednych klientów!
Wielorazowe opakowania na kosmetyki – tak czy nie?
Wielorazowe opakowania na kosmetyki – tak czy nie?
Wielorazowe opakowania na kosmetyki mogą bardzo pomóc w ochronie naszego klimatu. Są świetną ozdobą do łazienki, a przy okazji nie wpływają negatywnie na środowisko.
Ostatnie wpisy