Materiał Partnera
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Czym jest łuszczyca skóry? Jest to przewlekła, niezakaźna i ogólnoustrojowa choroba zapalna, odznaczająca się zmianami skórnymi dotyczącymi nadmiernego rogowacenia naskórka. Co ciekawe, choroba ta dotyka ok. 2% ludności w Europie i Stanach Zjednoczonych, a w Polsce choruje ok. 3% populacji. Już od lat prowadzone są badania w tym zakresie, jednak przyczyny łuszczycy skóry nadal nie są do końca wyjaśnione. Na rozwój choroby mogą mieć wpływ czynniki immunologiczne (zaburzenia funkcjonowania komórek znajdujących się w naskórku), genetyczne (głównie polimorfizm genu HLA-Cw6) i środowiskowe (stres, zażywanie niektórych leków, infekcje, picie alkoholu, palenie tytoniu, ciąża i poród).
Jakie objawy daje łuszczyca skóry? Przede wszystkim dochodzi do specyficznych zmian skórnych, jakie wynikają z zaburzonego procesu regeneracji naskórka. Na początku obserwujemy wykwit pierwotny w formie grudek czerwonobrunatnych o złuszczającej się powierzchni. Takie grudki mogą być bardzo małe lub większe, przyjmując średnicę nawet 1-2 cm. Z kolei zmiany całkowicie rozwinięte są większe i pokryte srebrzystymi łuskami (blaszkami łuszczycowymi) – po zdrapaniu widzimy błyszczącą powierzchnię skórną i drobne krwawienia. Zazwyczaj łuszczyca generuje świąd, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z zaostrzeniem choroby. Pojawia się głównie na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy i w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Niekiedy może nawet obejmować całą powierzchnię skóry.
Gdy tylko zauważymy niepokojący zmiany skórne, warto jak najszybciej umówić się na wizytę do dermatologa. Specjalista przeprowadzi badanie kliniczne po stwierdzeniu ognisk i wykwitów w danej lokalizacji. Jeśli obraz kliniczny nie jest charakterystyczny, można przeprowadzić badanie dermatoskopowe – polega ono na oglądaniu zmian na skórze z pomocą specjalnego urządzenia. Poza tym specjalista może wykonać biopsję zmiany do oceny histopatologicznej.
Jak odbywa się proces leczenia łuszczycy skóry? W tym wypadku ogromne znaczenie ma zwracanie uwagi na potrzeby pacjenta. Niestety nie da się całkowicie i trwale wyleczyć tej choroby skórnej, dlatego musimy liczyć się z nawrotami. Dzięki leczeniu złagodzimy dolegliwości, zapobiegniemy występowaniu powikłań, przedłużymy remisję i przywrócimy sprawność życiową. Najczęściej leczenie obejmuje stosowanie leków ogólnie, miejscowo lub w skojarzonej terapii. Wszystko zależy od tego, jaki jest stopień rozległości i nasilenia zmian oraz jaka jest częstotliwość nawrotów. Nie zapominajmy także o szczególnej pielęgnacji skóry z zastosowaniem naturalnych i delikatnych kosmetyków. Warto omówić pielęgnację skóry łuszczycowej ze specjalistą, który wskaże nam najciekawsze rozwiązania.