Artykuł sponsorowany
Planujesz zakup pierwszej maszyny do szycia, ale nie wiesz, jakimi parametrami się kierować? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Szycie może być wspaniałym i relaksującym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Najnowsze modele maszyn często oferują szeroki wybór ściegów, charakteryzują się także łatwością i komfortem obsługi, dzięki czemu zachęcają do działań kreatywnych w domowym zaciszu. Zakup dobrej jakości maszyny do szycia jest istotny, ponieważ niewłaściwe urządzenie może zniechęcić do dalszego rozwoju w pasji. Najlepiej wybrać model, który będzie pozwalał na wygodne szycie oraz regularne czyszczenie.
Jedna z pierwszych decyzji, którą należy podjąć przy zakupie, to wybór pomiędzy maszyną do szycia komputerową, a mechaniczną. Maszyna komputerowa jest bardziej intuicyjna i łatwiejsza w obsłudze oraz zwalnia z konieczności używania pedału. Należy jednak pamiętać o tym, że dobrej jakości maszyny komputerowe są zwykle droższe od modeli mechanicznych.
Maszyna mechaniczna będzie najlepsza do zszywania grubych i sztywnych materiałów, takich jak np. dżins. Jeśli dysponujesz niewielkim budżetem, lepiej jest zainwestować w maszynę mechaniczną wysokiej jakości, która będzie wygodna w użytkowaniu i konserwacji.
Przy zakupie maszyny należy zwrócić uwagę na obecność podstawowych funkcji i ściegów. Do szycia najczęściej potrzebny jest ścieg prosty (stębnowy). Przydaje się także ścieg potrójny wzmocniony, zygzak, trójskok oraz ścieg owerlokowy, przeznaczony do krawędzi. Przydatną funkcją jest także możliwość regulacji gęstości ściegu, dzięki któremu dopasowuje się ilość wkłuć igły do materiału. Zwykle w prostym ściegu obowiązuje zasada, że im cieńszy materiał, tym grubszy ścieg. Jeśli masz problem z nawlekaniem igły, warto kupić model wyposażony w automatyczny nawlekacz, dzięki czemu przygotowanie maszyny do pracy zajmie Ci mniej czasu.
Maszyna do szycia może być wyposażona w chwytacz wahadłowy, tak jak janome juno e1015 lub rotacyjny, np. w janome dxl603. W maszynie do szycia chwytacz stanowi skomplikowany ruchomy element mechaniczny. Za jego pomocą dochodzi do wiązania nici, dlatego wybór chwytacza ma duże przełożenie na jakość każdego ściegu. Chwytacz wahadłowy jest w całości skonstruowany z metalu, dzięki czemu jest bardziej trwały, ale zwykle pracuje głośniej. Natomiast model rotacyjny wiąże nici ciszej, jest łatwiejszy w obsłudze i przeznaczony głównie do standardowych materiałów. Należy jednak pamiętać o tym, że chwytacz rotacyjny jest częściowo skonstruowany z tworzywa, co może wpływać na jego trwałość.
Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z krawiectwem, dobrym wyborem może być maszyna do szycia janome, która ma wytrzymałą metalową konstrukcję, precyzyjny mechanizm transportu i radzi sobie z różnymi rodzajami materiałów. Ponadto wiele modeli tego producenta posiada wbudowane oświetlenie stopki i pojemnik na akcesoria, który pozwala utrzymać porządek na stole. Elegancka maszyna janome sprawdzi się do użytku domowego także ze względu na swoją intuicyjność i wiązanie wysokiej jakości szwów. Do zalet należy również długa gwarancja urządzenia oraz szybki i bezproblemowy serwis gwarancyjny.
Zdj. główne: Ilya lix/unsplash.com