Artykuł sponsorowany
Wiele się mówi o roli, jaką odgrywa kolagen w organizmie. Wpływa on na wiele obszarów, a niedobór często ujawnia się w postaci dolegliwości zdrowotnych. Sprawdziliśmy, w jaki sposób można stosować kolagen i jakie ma on właściwości. Zachęcamy do lektury!
Kolagen to białko, które stanowi nawet 25-30 procent całkowitej masy białek w organizmie człowieka. To kluczowy składnik tkanki łącznej, w tym skóry, kości, ścięgien, chrząstek, mięśni oraz naczyń krwionośnych. Kolagen jest niezbędny do zachowania zdrowia i dobrej kondycji tkanek, nadając im elastyczność, wytrzymałość oraz sprężystość.
Każdy powinien mieć świadomość, że wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie ulega zmniejszeniu, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak problemy z kośćmi i stawami, a także z wyglądem skóry, z układem krwionośnym i z sercem. Zaczyna się to już po 25. roku życia, natomiast po 50. roku życia produkcja gwałtownie spada, a po 60. roku życia – zupełnie się zatrzymuje.
Jedną z najważniejszych właściwości kolagenu jest utrzymanie odpowiedniej struktury tkanek oraz narządów. Nadaje on twardość, ale i sprężystość. Kolagen bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, co jest ważne między innymi przy gojeniu się ran, tworzeniu blizn i zrastaniu się kości po złamaniach. Dodatkowo poprawia wchłanianie składników mineralnych, zwiększając gęstość kości. Kolagen zapewnia także elastyczność, dobre napięcie i nawilżenie skóry, pomagając w spowolnieniu procesów starzenie się jej.
Właściwości kolagenu sprawiają, że jest on wykorzystywany w dwóch głównych kategoriach: w ochronie układu ruchu oraz w kosmetologii i medycynie estetycznej. W ramach pierwszej ma wzmocnić struktury stawowe, niwelując dolegliwości bólowe i trudności w poruszaniu się. Ponadto stosuje się go po usunięciu zęba do zamykania połączeń ustno-zatokowych, a także po produkcji implantów, w leczeniu uszkodzeń rogówki czy podawaniu leków na powierzchni oka. Z kolagenu wytwarzane są również nici chirurgiczne i kompresy.
Natomiast jeśli chodzi o sferę beauty, to kolagen jest składnikiem kremów, maseczek, balsamów czy płatków pod oczy. Pośród preparatów do użytku zewnętrznego, aplikowanych na stawy, na skórę, włosy czy paznokcie, wyróżniamy na przykład żele kolagenowe: Kolagen Silver oraz Kolagen Platinum. Zgodnie z zaleceniami producenta, należy je używać do masażu energetycznego i leczniczego. Kolagen można również suplementować. Występuje on w wielu formach – kapsułek, proszku do sporządzania roztworu, płynu zamkniętego w jednoporcjowych buteleczkach.
Dbaj o prawidłowy poziom kolagenu w swoim organizmie!
Fot.: Jake Nackos/unsplash.com